mesina
20 بهمن 1401 - 11:54

کار آواربرداری مناطق زلزله زده خوی باید تا ۱۵ روز آینده تمام شود

ارومیه- استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه خدمات جهادی دولت در مناطق زلزه‌زده خوی ادامه دارد،گفت: تا ۱۵روز آینده باید کار آواربرداری از واحدهای مسکونی تخریب شده این شهرستان به اتمام برسد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدصادق معتمدیان در جلسه بررسی آخرین وضعیت مناطق زلزله زده شهرستان خوی با اشاره به اقدامات دولت پس از زلزله مهر ماه این شهرستان، اظهار کرد: دولت با یک اقدام جهادی توانست پیشرفت ۷۰ درصدی را در نوسازی و بازسازی یک هزار و ۱۰۰ واحد احداثی و چهار هزار و ۲۰۰ واحد تعمیری به ثبت برساند که در نوع خود کم نظیر است.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ درصد مصوبات برای بازسازی و نوسازی زلزله مهرماه خوی اختصاص یافته است، ادامه داد: با وجود تمام محدودیت‌ها، پیگیری برای تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات کار آسانی نبود که این روند باید برای بازسازی مناطق زلزله زده بهمن ماه نیز دنبال شود.

استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه طبق ارزیابی‌های انجام شده، ۲ هزار ۱۰۰ واحد خسارت دیده در دسته احداثی‌ها قرار گرفته است، افزود: سه چهارم این واحدها مربوط به منازل واقع در روستاها و مابقی شهری هستند.

وی به استقرار حدود ۴۰ هزار نفر در کمپ‌های استقرار موقت شهرستان خوی اشاره کرد و گفت: استقرار طولانی مدت در این کمپ‌ها می‌تواند حادثه آفرین باشد در همین راستا نیز باید با آغاز هرچه سریع‌تر نوسازی و بازسازی شرایط زندگی مردم به حالت عادی باز گردد.

معتمدیان همچنین به ضرورت تسریع در مدت زمان اعطای پروانه ساخت به واحدهای احداثی در مناطق زلزله زده تاکید کرد و یادآور شد: در بحث اعطای پروانه نهادهای متولی باید در روزهای تعطیل نیز فعال باشند و در ۲۴ ساعت برای هر واحد روستایی پروانه لازم را صادر کنند.

وی بر استفاده از اصول مهندسی تخصصی و مصالح ساختمانی با کیفیت در بازسازی مناطق زلزله زده تاکید کرد.

استاندار آذربایجان‌غربی خبر خوبی به مستأجران مناطق زلزله نیز داد و گفت: مستاجرانی که واحد مسکونی آنان در زلزله خوی دچار آسیب شده و نیازمند احداث مجدد یا تعمیر است، می‌توانند با دریافت معرفی نامه از بنیاد مسکن، به اداره راه و شهرسازی مراجعه و برای بهره مندی از مزایای ویژه طرح نهضت ملی مسکن اقدام کنند.

وی تاکید کرد: زمین و بخشی از مصالح ساختمانی همچون ایزوگام، سرامیک، سیمان و میلگرد نیز با بهره‌مندی از برخی ظرفیت‌ها به صورت رایگان برای احداث منازل مسکونی به این مستأجران اهدا خواهد شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1029264